# SML-D12D8WT86C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SML-D12D8WT86C
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sml-d12d8wt86c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sml-d12d8wt86c#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SM/L-/D1/SML-D12D8WT86CDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Orange
- **Current:** 10mA
- **Height (Max):** 0.65mm
- **Lens Color:** Colorless
- **Lens Size:** 1.20mm x 0.80mm
- **Lens Style:** Rectangle with Flat Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 100mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 1.60mm L x 0.80mm W
- **Supplier Device Package:** 1608 (0603)
- **Voltage:** 2.2V