# SML-A12M8TT86
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SML-A12M8TT86
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sml-a12m8tt86
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sml-a12m8tt86#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/6-/11/846-1158-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Configuration:** Standard
- **Current:** 20mA
- **Height (Max):** 0.65mm
- **Lens Color:** Colorless
- **Lens Size:** 1.20mm x 0.55mm
- **Lens Style:** Rectangle with Flat Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 25mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount, Right Angle
- **Size:** 1.60mm L x 1.15mm W
- **Supplier Device Package:** 1611(0605)
- **Voltage:** 2.2V