# SML-020MYTT86
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SML-020MYTT86
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sml-020mytt86
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sml-020mytt86#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green, Yellow
- **Configuration:** Independent
- **Current:** 20mA Green, 20mA Yellow
- **Height (Max):** 1.50mm
- **Lens Color:** Colorless
- **Lens Size:** 2.30mm x 2.10mm
- **Lens Style:** Rectangle with Flat Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 20mcd Green, 6.3mcd Yellow
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 3.00mm L x 2.50mm W
- **Supplier Device Package:** 1210 (3025 Metric)
- **Voltage:** 2.2V Green, 2.1V Yellow