# SMK-R050-5.0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMK-R050-5.0
- **Manufacturer:** Isabellenhuette
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smk-r050-5-0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smk-r050-5-0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 170°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 50 mΩ
- **Size:** 0.120" L x 0.060" W (3.05mm x 1.52mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%