# SMI6B-12-K-P6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMI6B-12-K-P6
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smi6b-12-k-p6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smi6b-12-k-p6#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB Scheme, CCC, CSA, FCC, IEC, PSE, RCM, UL
- **Cord Length:** 60.2" (1.53m)
- **Current:** 500mA
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** Multi-Blade (Sold Separately)
- **Input Type:** Multi-Blade (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 75mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 6 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 1.85" L x 1.36" W x 1.04" H (47.0mm x 34.5mm x 26.4mm)
- **Standard Number:** C22.2 No. 60950-1; 60950-1; 62368-1
- **Voltage:** 12V