# SMI18-5.9-V-P5R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMI18-5.9-V-P5R
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smi18-5-9-v-p5r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smi18-5-9-v-p5r#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/71/17/12711769-102-3573-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB Scheme, CCC, CSA, EN, IEC, PSE, RCM, UL
- **Cord Length:** 47.2" (1.20m)
- **Current:** 3A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** Multi-Blade
- **Input Type:** Multi-Blade (Included)
- **No Load Power Consumption:** 100mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 18 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 2.95" L x 1.38" W x 2.58" H (75.0mm x 35.0mm x 65.6mm)
- **Voltage:** 5.9V