# SMI12-9-VW-P5R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMI12-9-VW-P5R
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smi12-9-vw-p5r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smi12-9-vw-p5r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cULus, FCC, PSE, RCM
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 1.33A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** Multi-Blade
- **Input Type:** Multi-Blade (Included)
- **No Load Power Consumption:** 75mW (Max)
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 12 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 2.72" L x 1.25" W x 1.87" H (69.0mm x 31.8mm x 47.5mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Voltage:** 9V