# SMH100-LPSE-S44-RA-BK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMH100-LPSE-S44-RA-BK
- **Manufacturer:** Sullins Connector Solutions
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smh100-lpse-s44-ra-bk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smh100-lpse-s44-ra-bk#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Contact Length:** 0.071" (1.80mm)
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 1A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.050" (1.27mm)
- **Insulation Material:** Liquid Crystal Polymer (LCP)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Number of Positions:** 44
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Pitch:** 0.039" (1.00mm)