# SMF78K2JT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMF78K2JT
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smf78k2jt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smf78k2jt#rfq
- **Composition:** Metal Film
- **Height:** 0.390" (9.90mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Power (Watts):** 7W
- **Resistance:** 8.2 kΩ
- **Size:** 0.906" L x 0.374" W (23.00mm x 9.50mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%