# SMF53K3JT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMF53K3JT
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smf53k3jt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smf53k3jt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/A1/03/63/A103639DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Features:** Flame Retardant Coating, Safety
- **Height:** 0.280" (7.10mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Power (Watts):** 5W
- **Resistance:** 3.3 kΩ
- **Size:** 0.531" L x 0.287" W (13.50mm x 7.30mm)
- **Supplier Device Package:** SMD
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%