# SMF3390RJT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMF3390RJT
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smf3390rjt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smf3390rjt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/A1/03/61/A103612DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Features:** Flame Retardant Coating, Safety
- **Height:** 0.209" (5.30mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Power (Watts):** 3W
- **Resistance:** 390 Ω
- **Size:** 0.413" L x 0.217" W (10.50mm x 5.50mm)
- **Supplier Device Package:** SMD
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%