# SMF2330RJT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMF2330RJT
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smf2330rjt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smf2330rjt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/A1/03/58/A103585DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Features:** Flame Retardant Coating, Safety
- **Height:** 0.152" (3.85mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Power (Watts):** 2W
- **Resistance:** 330 Ω
- **Size:** 0.264" L x 0.157" W (6.70mm x 4.00mm)
- **Supplier Device Package:** SMD
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%