# SMF11AHE3-TP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMF11AHE3-TP
- **Manufacturer:** Micro Commercial Co
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smf11ahe3-tp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smf11ahe3-tp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Current:** 11A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 200W
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** SOD-123FL
- **Type:** Zener
- **Unidirectional Channels:** 1
- **Voltage:** 18.2V