# SMDID04100XA00MT00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMDID04100XA00MT00
- **Manufacturer:** WIMA
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smdid04100xa00mt00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smdid04100xa00mt00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1 µF
- **Dielectric Material:** Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized
- **Height:** 0.248" (6.30mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 140°C
- **Size:** 0.500" L x 0.402" W (12.70mm x 10.20mm)
- **Termination:** Solder Pads
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage Rating:** 100V