# SMDID03100TA00KS00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMDID03100TA00KS00
- **Manufacturer:** WIMA
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smdid03100ta00ks00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smdid03100ta00ks00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.1 µF
- **Dielectric Material:** Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 140°C
- **Size:** 0.283" L x 0.240" W (7.20mm x 6.10mm)
- **Termination:** Solder Pads
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 100V