# SMDID02100KA00MS00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMDID02100KA00MS00
- **Manufacturer:** WIMA
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smdid02100ka00ms00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smdid02100ka00ms00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 10000 pF
- **Dielectric Material:** Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized
- **Height:** 0.130" (3.30mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 140°C
- **Size:** 0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
- **Termination:** Solder Pads
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage Rating:** 100V