# SMDIC03150QA00MS00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMDIC03150QA00MS00
- **Manufacturer:** WIMA
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smdic03150qa00ms00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smdic03150qa00ms00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.15 µF
- **Dielectric Material:** Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized
- **Height:** 0.150" (3.80mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 140°C
- **Size:** 0.224" L x 0.201" W (5.70mm x 5.10mm)
- **Termination:** Solder Pads
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage Rating:** 63V