# SMDB15LCC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMDB15LCC
- **Manufacturer:** SMC Diode Solutions
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smdb15lcc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smdb15lcc#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/F6/28/0D/F6280DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Bidirectional Channels:** 4
- **Capacitance @ Frequency:** 15pF @ 1MHz
- **Current:** 1A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C (TJ)
- **Power:** 500W
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** 8-SO
- **Type:** Zener
- **Voltage:** 24V