# SMD914CC-ED-14.7456MHz
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMD914CC-ED-14.7456MHz
- **Manufacturer:** General Electronic Devices
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smd914cc-ed-14-7456mhz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smd914cc-ed-14-7456mhz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Frequency:** 14.7456 MHz
- **Frequency Stability:** ±25ppm
- **Height:** 0.140" (3.56mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Size:** 0.551" L x 0.354" W (14.00mm x 9.00mm)
- **Type:** MHz Crystal
- **Voltage:** 5V