# SMD914C.3A-ED-ET-16.000MHz
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMD914C.3A-ED-ET-16.000MHz
- **Manufacturer:** General Electronic Devices
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smd914c-3a-ed-et-16-000mhz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smd914c-3a-ed-et-16-000mhz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Frequency:** 16 MHz
- **Frequency Stability:** ±100ppm
- **Height:** 0.140" (3.56mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.551" L x 0.354" W (14.00mm x 9.00mm)
- **Type:** MHz Crystal
- **Voltage:** 3.3V