# SMD1812P110TSA/16
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMD1812P110TSA/16
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smd1812p110tsa-16
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smd1812p110tsa-16#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.1 A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 180 mΩ
- **Size:** 0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
- **Thickness (Max):** 0.039" (1.00mm)
- **Time to Trip:** 500 ms
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 16V