# SMCG15A-HRA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMCG15A-HRA
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smcg15a-hra
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smcg15a-hra#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/F9/98/6D/F9986DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Current:** 61.5A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 1500W (1.5kW)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** SMCG (DO-215AB)
- **Type:** Zener
- **Unidirectional Channels:** 1
- **Voltage:** 24.4V