# SMC500PS24-C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMC500PS24-C
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smc500ps24-c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smc500ps24-c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 20.83 A
- **Efficiency:** 80%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 500W
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 3000 V