# SMC5.7683J50J35TR12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMC5.7683J50J35TR12
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smc5-7683j50j35tr12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smc5-7683j50j35tr12#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/39/9-/13/399-13028-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.068 µF
- **Dielectric Material:** Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized
- **Features:** High Temperature
- **Height:** 0.157" (4.00mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
- **Termination:** Solder Pads
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 50V