# SMC10-F20-HHD9
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMC10-F20-HHD9
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Motors, Actuators, Solenoids and Drivers
- **Subcategory:** Stepper Motors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smc10-f20-hhd9
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smc10-f20-hhd9#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/17/87/11178758-P121387-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Resistance:** 21.5 Ω
- **Coil Type:** Bipolar
- **Diameter:** 0.059" (1.50mm)
- **Features:** Round Shaft
- **Length:** 0.197" (5.00mm)
- **Mounting Hole Spacing:** 0.551" (14.00mm)
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 50°C
- **Size:** Round - 0.394" Dia (10.00mm)
- **Step Angle:** 18°
- **Steps per Revolution:** 20
- **Termination Style:** Through Hole
- **Type:** Permanent Magnet
- **Voltage:** 5VDC