# SMBG5355BE3/TR13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMBG5355BE3/TR13
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smbg5355be3-tr13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smbg5355be3-tr13#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 500 nA @ 13 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 2.5 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Power:** 5 W
- **Supplier Device Package:** SMBG (DO-215AA)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 1.2 V @ 1 A