# SMAMCX2009007
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMAMCX2009007
- **Manufacturer:** JC Antenna
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smamcx2009007
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smamcx2009007#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** MCX Plug
- **1st Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **1st Contact Gender:** Male
- **2nd Connector:** SMA Jack
- **2nd Connector Mounting Feature:** Bulkhead - Front Side Nut
- **2nd Connector Mounting Type:** Panel Mount
- **2nd Contact Gender:** Female
- **Cable Impedance:** 50 Ω
- **Cable Type:** RG-178
- **Length:** 7.874" (200.00mm)