# SMAJ400CA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMAJ400CA
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smaj400ca
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smaj400ca#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SM/AJ/6./SMAJ6.0ALFDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Bidirectional Channels:** 1
- **Current:** 600mA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 400W
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** DO-214AC (SMA)
- **Type:** Zener
- **Voltage:** 648V