# SMAJ400A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMAJ400A
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/smaj400a-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/smaj400a-2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/LS/P0/60/LSP0600AJR-SDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Current:** 600mA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 400W
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** DO-214AC (SMA)
- **Type:** Zener
- **Unidirectional Channels:** 1
- **Voltage:** 648V