# SMA-A0102FTDL22R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SMA-A0102FTDL22R
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sma-a0102ftdl22r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sma-a0102ftdl22r#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/A1/26/99/A126996DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.3W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 22 Ω
- **Size:** 0.043" Dia x 0.087" L (1.10mm x 2.20mm)
- **Supplier Device Package:** 0102
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%