# SM91501ALO-E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SM91501ALO-E
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Transformers
- **Subcategory:** Pulse Transformers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sm91501alo-e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sm91501alo-e#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Height:** 0.197" (5.00mm)
- **Inductance:** 150µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.583" L x 0.460" W (14.81mm x 11.68mm)