# SM5S36A-TP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SM5S36A-TP
- **Manufacturer:** Micro Commercial Co
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sm5s36a-tp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sm5s36a-tp#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SM/8S/36/SM8S36A-TPMSDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Current:** 62A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 3600W (3.6kW)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** DO-218AB
- **Type:** Zener
- **Unidirectional Channels:** 1
- **Voltage:** 58.1V