# SM5545JCV-66.6667M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SM5545JCV-66.6667M
- **Manufacturer:** Pletronics, Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sm5545jcv-66-6667m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sm5545jcv-66-6667m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 9mA
- **Frequency:** 66.6667 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.049" (1.25mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V