# SM50B-SRDS-G-TF (LF)(SN)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SM50B-SRDS-G-TF (LF)(SN)
- **Manufacturer:** Jst Manufacturing
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sm50b-srds-g-tf-lf-sn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sm50b-srds-g-tf-lf-sn#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/45/5-/18/455-1866-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/45/5-/18/455-1869-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 1A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Features:** Pick and Place, Solder Retention
- **Insulation Color:** Natural
- **Insulation Height:** 0.217" (5.51mm)
- **Insulation Material:** Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Surface Mount, Right Angle
- **Number of Positions:** 50
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.039" (1.00mm)
- **Shrouding:** Shrouded - 4 Wall
- **Style:** Board to Cable/Wire
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 50V