# SM4ETA101
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SM4ETA101
- **Manufacturer:** NIDEC
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sm4eta101
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sm4eta101#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SM/4E/TA/SM4ETA101CT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 12
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 100 Ω
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.193" x 0.177" Face (4.90mm x 4.50mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** J Lead
- **Tolerance:** ±10%