# SM324-10E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SM324-10E
- **Manufacturer:** NVE Corporation
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Magnetic Sensors - Linear, Compass (ICs)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sm324-10e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sm324-10e#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Axis:** Single
- **Current:** 10mA
- **Features:** Programmable, Temperature Compensated
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Output Type:** I²C
- **Resolution:** 24 b
- **Sensing Range:** ±2mT
- **Supplier Device Package:** 6-TDFN (2.5x2.5)
- **Technology:** Magnetoresistive
- **Voltage:** 1.68V ~ 3.6V