# SM308032506JE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SM308032506JE
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sm308032506je
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sm308032506je#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** High Voltage, Non-Inductive
- **Height:** 0.840" (21.34mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 110°C
- **Power (Watts):** 4W
- **Resistance:** 250 MΩ
- **Size:** 2.080" L x 0.100" W (52.83mm x 2.54mm)
- **Supplier Device Package:** Radial
- **Temperature Coefficient:** 50ppm/°C
- **Tolerance:** ±10%