# SM2000GP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SM2000GP
- **Manufacturer:** Diotec Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sm2000gp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sm2000gp#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/27/96/-S/2796-SM2000GPTR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 175°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 1.5 µs
- **Speed:** Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** MELF DO-213AB
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.1 V @ 1 µA