# SM15T39AY
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SM15T39AY
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sm15t39ay
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sm15t39ay#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/7-/10/497-10395-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Current:** 143A (8/20碌s)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 1500W (1.5kW)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** SMC
- **Type:** Zener
- **Unidirectional Channels:** 1
- **Voltage:** 69.7V