# SM15KWE36CA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SM15KWE36CA
- **Manufacturer:** Protek Devices
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sm15kwe36ca
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sm15kwe36ca#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Bidirectional Channels:** 1
- **Current:** 251A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TA)
- **Power:** 15000W (15kW)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** DFN-2-KW
- **Type:** Zener
- **Voltage:** 59.7V