# SM15-10KX
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SM15-10KX
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sm15-10kx
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sm15-10kx#rfq
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 145°C
- **Power (Watts):** 0.175W
- **Resistance:** 10 kΩ
- **Size:** 0.185" Dia x 0.374" L (4.70mm x 9.50mm)
- **Temperature Coefficient:** ±10ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.01%