# SM15-10KB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SM15-10KB
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sm15-10kb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sm15-10kb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/24/94/14249482-696-1529-ND.jpg
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 145°C
- **Power (Watts):** 0.175W
- **Resistance:** 10 kΩ
- **Size:** 0.185" Dia x 0.374" L (4.70mm x 9.50mm)
- **Temperature Coefficient:** ±10ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%