# SM15-100KB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SM15-100KB
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sm15-100kb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sm15-100kb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 145°C
- **Power (Watts):** 0.175W
- **Resistance:** 100 kΩ
- **Size:** 0.185" Dia x 0.374" L (4.70mm x 9.50mm)
- **Temperature Coefficient:** ±10ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%