# SM108035005FE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SM108035005FE
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sm108035005fe
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sm108035005fe#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** High Voltage, Non-Inductive
- **Height:** 0.340" (8.64mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 110°C
- **Power (Watts):** 2.5W
- **Resistance:** 50 MΩ
- **Size:** 2.080" L x 0.100" W (52.83mm x 2.54mm)
- **Supplier Device Package:** Radial
- **Temperature Coefficient:** 50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%