# SM10-2K5B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SM10-2K5B
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sm10-2k5b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sm10-2k5b#rfq
- **Height:** 0.344" (8.74mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 145°C
- **Power (Watts):** 0.3W
- **Resistance:** 2.5 kΩ
- **Size:** 0.299" L x 0.102" W (7.60mm x 2.60mm)
- **Temperature Coefficient:** ±10ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%