# SM10-25KB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SM10-25KB
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sm10-25kb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sm10-25kb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety
- **Height:** 0.344" (8.74mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 145°C
- **Power (Watts):** 0.3W
- **Resistance:** 25 kΩ
- **Size:** 0.299" L x 0.102" W (7.60mm x 2.60mm)
- **Temperature Coefficient:** ±10ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%