# SM-42TW104
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SM-42TW104
- **Manufacturer:** NIDEC
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sm-42tw104
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sm-42tw104#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SM/-4/2T/SM-42TW101DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 11
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 100 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** J Lead
- **Tolerance:** ±10%