# SM-42TB501
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SM-42TB501
- **Manufacturer:** NIDEC
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sm-42tb501
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sm-42tb501#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 11
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 500 Ω
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.189" x 0.181" Face (4.80mm x 4.60mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** Gull Wing
- **Tolerance:** ±10%