# SM-3TW203
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SM-3TW203
- **Manufacturer:** NIDEC
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sm-3tw203
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sm-3tw203#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SM/-3/TW/SM-3TW102DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 11
- **Power (Watts):** 0.125W, 1/8W
- **Resistance:** 20 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.154" x 0.126" Face (3.90mm x 3.20mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** J Lead
- **Tolerance:** ±20%