# SM-3TB101
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SM-3TB101
- **Manufacturer:** NIDEC
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sm-3tb101
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sm-3tb101#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 11
- **Power (Watts):** 0.125W, 1/8W
- **Resistance:** 100 Ω
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Square - 0.154" x 0.154" Face (3.90mm x 3.90mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** Gull Wing
- **Tolerance:** ±20%